امام  مهدی علیه السلام حجت الله و خلیفه الله

هرچه ازخدای مهربان می خواهید همان را با واسطه قرار دادن محمد (ص) و آل محمد (ص) خاصه امام عصر (عجل الله تعالی فرجه)  بخواهید,که باب الله الذی منه یؤتی (ابواب الهی) هستند، و به یِمنه رُزِقَ الوَری امام است ، توسل به امام حقیقت توحید است و باذن الله ، یَحولُ بینَ اَلمَرء و قلبه امام است، هُوَ مَعُکم اَینَ ما کُنتمُ امام است ،امام یدالله است و عین الله است اُذُنُ الله و امام خلیفه الله است ، ولی الله امام وجه الله است.

قرآن کریم می فرماید کُلُ شَیء هالِکٌ اِلا وَجهِ .و کُلُ مَن عَلَیها فان وَیَبقی وجهُ ربِک ذو الجلال واَلاِکرام ،

و مقام امامت بالاترین مقام است که حضرت ابراهیم که سرآمد موحدان بود دردعا برای ذریه خودعرض کرد”واجعل للمتقین اماما”

آنچه گفته شد ساده ترین مقدمه درتعریف ازامام ، همان دوازده رهبرالهی شیعیان “جانشینان رسول گرامی اسلام” صلی الله علیه وآله وسلم است.

امام علیه السلام مظهر تام تمام اسماء وصفات الهی است

امام رضاعلیه السلام:

امامت تنها در میان فرزندان علی علیهم السلام است تا روز قیامت ، زیرا پس از محمد صلوات الله علیه و آله وسلم پیغمبری نیست. این نادانان از کجا و به چه دلیل برای خود امام انتخاب می کنند.

همانا امامت مقام پیغمبران و میراث اوصیاء است،همانا امامت خلافت خدا و خلافت رسول خدا صلوات الله علیه و آله وسلم و مقام امیرالمؤمنین علیه السلام و میراث حسن و حسین علیهما السلام است. همانا امامت، زمام دین و مایه نظام مسلمین و صلاح دنیا و عزت مؤمنین جهان است. همانا امامت ریشه با نمو اسلام و شاخه بلند آن است.

کامل شدن نماز و زکوه و روزه و حج و جهاد و بسیار شدن غنیمت و صدقات و اجراء حدود و احکام و نگهداری مرزها و اطراف بوسیله امام مهربانی هاست.

امام است که حلال خدا را حلال و حرام او را حرام کند و حدود خدا را بپا دارد و از دین خدا دفاع کند و با حکمت و اندرز و حجت رسا مردم را بطریق پروردگارش دعوت نماید.

امام مانند خورشید طالع است که نورش عالم را فرا گیرد و خودش در افق است بنحوی که دستها و دیدگان به آن نرسد.امام ماه تابان، چراغ فروزان، نور درخشان و ستاره ای ست راهنما در شدت تاریکی‏ها و رهگذر شهرها و کویرها و گرداب دریاها،امام (ماء معین) آب گوارای زمان تشنگی و رهبر بسوی هدایت و نجات بخش ازهلاکت گاه هاست هرکه از اوجدا شود هلاک شود.

امام ابری است بارنده، بارانی است شتابنده، خورشیدی است فروزنده ،سقفی است سایه دهنده، زمینی است گسترده، چشمه ای است جوشنده و برکه و گلستان است.

امام همدم و رفیق، پدری است مهربان تر از پدر،  دلسوزتر از مادر به کودک و پناه بندگان در گرفتاری های سخت است.

امام امین خداست در میان خلق ، حجت او بربندگانش و خلیفه او در بلادش و دعوت کننده بسوی او و دفاع کننده از حقوق او است.

امام از گناهان پاک و از عیبها بر کنار است، به دانش مخصوص و بخویشتن داری نشانه داراست، موجب نظام دین و عزت مسلمین و خشم منافقین وهلاک کافرین است.

امام یگانه ی زمان خود است ،کسی به همطرازی او نرسد،دانشمندی با او برابر نباشد، جایگزین ندارد. مانند و نظیر ندارد. به تمام فضیلت مخصوص است بی‏ آنکه خود او در طلبش رفته و بدست آورده باشد، بلکه امتیازیست که خدا بفضل و بخشش باو عنایت فرموده.

«عیون الاخبار الرضا»

منبع:سایت افق روشن اسلامی از ۱۴۰۰،س.م.ر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *