بسم الله الرحمن الرحیم

🔹با گذشت سه ماه از دستور جنجالی رهبر انقلاب درباره واردات واکسنهای انگلیسی و آمریکایی، دو هفته‌ای می‌شود که در کمال آرامش بسته‌های واکسن انگلیسی آکسفورد توسط کواکس به ایران تحویل داده شده‌است.

🔸چیزهایی مانند نتایج ناامیدکننده کارآزمایی‌ها، تعلیق و توقف واکسن در بسیاری از کشورهای جهان، انگلیسی بودن، مغایرت با دستور رهبری، متخلف بودن سازندگان واکسن و امثالهم اساساً چیزی نبود که مانع ورود این واکسن به کشور شود.

🔹این هفتصدهزار دوز که با تاخیر چند هفته‌ای و در سکوت ملایم خبری وارد شدند، تازه ابتدای راه هستند و به گفته مسئولین، ۱۶میلیون دوز از این واکسنها قرار است ما را به اندازه کافی از ژنوم‌های تراریخته ویروس‌های شامپانزه درون این واکسن بهره‌مند کنند.

🔸یک و نیم ماه قبل گفتیم که دستپخت دانشگاه انگلیسی آکسفورد و کمپانی نه چندان خوش‌نام آسترازنکا چیزی جز یک سلاح بیولوژیک بالقوه و وسیله گسترش بیماری نیست، اما چه باید کرد که گفتن همیشه کافی نیست!

🔹در طول این یک ماه و نیم سازندگان این واکسن با حواشی عجیبی روبرو شدند که حتی تصورش هم نمیرفت. این حواشی به حدی بود که سازندگان واکسن تصمیم گرفته‌اند برای حفظ اعتبار خود حتی نام واکسنشان را هم تغییر دهند! (از AstraZeneca به Vaxzevria)

🔸سه ماه قبل تعداد زیادی از کشورها استفاده از واکسن در افراد مسن بالای ۵۰ و ۶۰سال را به علت نبود اطلاعات کافی ممنوع کرده‌بودند.

🔹اما امروز و در یک طنز تاریخی، همان کشورها به علت وقوع نوع خاصی از عوارض جانبی خطرناک در قالب لختگی خون در حال ممنوع کردن تزریق در افراد زیر ۶۰، ۵۰ یا ۳۰سال هستند.

🔸اتحادیه اروپا وقوع لختگی خون توسط واکسن را تایید کرد و حتی کشور سازنده یعنی انگلستان تزریق واکسن در افراد زیر ۳۰سال را ممنوع کرد، اما دو نهاد مشکلات این واکسن را نپذیرفتند: سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت ایران!

🔹سازمان غذا و دارو اعلام کرد تا زمانی که سازمان بهداشت جهانی اشکالات این واکسن را تأیید نکند ما هم مشکلی با آن نداریم. اما سازمان بهداشت جهانی هیچگاه این اشکالات را تایید نخواهدکرد، چرا که طراح ارشد واکسن آکسفورد یعنی آندرو پولارد، خود عضو کمیته تخصصی واکسیناسیون در سازمان بهداشت جهانی است!

🔹وقتی حدود دو سوم از اعضای کمیته تخصصی واکسنهای کرونا در سازمان بهداشت جهانی از نمایندگان دولت آمریکا و انگلستان هستند و وقتی پیشنهاد اول کواکس به تمام کشورهای متوسط و فقیر جهان واکسن آکسفورد است، نمی‌توان انتظار تایید اشکالات آن توسط WHO را داشت.

🔸سازمان بهداشت جهانی فقط یک موضع در برابر تعلیق این واکسن داشت: هیچ دلیلی برای توقف استفاده از واکسن “فوق‌العاده” آسترازنکا وجود ندارد!

🔹سخنگوی محترم وزارت بهداشت چند روز قبل در واکنش به حواشی ایجادشده برای این واکسن در جهان اعلام کرد که این عوارض طبیعی است و اساساً همانگونه که افراد در اثر مصرف بادام زمینی ممکن است با عوارض جانبی شدید روبرو شوند، واکسنها هم به همین شکل هستند!

🔸البته این موضوع چندان اهمیت ندارد و کسی نمیپرسد که چرا یک واکسن باید موجب عوارض عجیب و نادری مانند لختگی خون (Blood Clots)، میلیت عرضی (Transverse Myelitis) یا حتی مرگ شود؟

🔹حتی این نیز اهمیت ندارد که طبق آمار رسمی دولت انگلستان، عوارض جانبی ناشی از تزریق این واکسن در افراد زیر ۳۰سال، از آمارهای مرتبط با خود کرونا هم بالاتر رفته است!

🔸داستان واکسن‌های ژنتیکی آکسفورد به همینجا ختم نمیگردد. چندی پیش یکی از مسئولان محترم وزارت بهداشت در واکنش به عوارض غیرعادی این واکسن اعلام کرد برای داوطلبانی که دچار لختگی خون شوند داروی ضد لختگی خون تجویز خواهیم کرد!

🔹همانگونه که داوطلبان کارآزمایی فاز اول این واکسن در یک اقدام غیرعلمی برای پیشگیری از عوارض جانبی واکسن، مجاز به مصرف استامینوفن برای چهار نوبت در روز، پیش و پس از تزریق واکسن شدند!

🔸حتی این موضوع نیز مانع ورود این واکسن عجیب‌الخلقه به کشور نشد که دارونمای کارآزمایی این واکسن، اساساً خودش یک واکسن دیگر است و این یعنی نتایج رسمی کارآزمایی بالینی، اثربخشی و عوارض جانبی این واکسن عملاً فاقد هر گونه ارزش علمی است!

🔹ما امیدواریم با تجویز داروی ضدلختگی خون و یا داروهای دیگر بتوان مانع عوارض جانبی غیرعادی این واکسن شد، اما با احتمال وقوع اختلالات ژنتیکی و سرطان توسط این واکسن و دیگر واکسن‌های ژنتیکی هم‌قطار آن چه خواهیدکرد؟

🔹آنقدر گفتیم که دیگر تکرار مکررات است. اما باز هم این مسئله را تکرار باید کرد که با بحرانی به نام سرطان‌های محتمل پس از تزریق این واکسن‌ها چه می‌توان کرد؟

🔸چرا باید چیزی به نام واکسن که تا دیروز در بهترین حالت یک ویروس کشته‌شده را وارد بدن می‌کرد امروز تبدیل به چیزی شود که مانند داروهای ژن‌تراپی ده‌ها میلیارد ژنوم‌ تراریخته و مهندسی‌شده را وارد بدن کند؟

🔹چرا بدون هیچگونه مطالعه و بررسی و پژوهش پذیرفتید و پذیرفتیم که واکسن‌هایی را تزریق کنیم که فناوری ساخت آنها به هیچ عنوان به صورت کامل تأیید نگردیده‌ و هیچ فردی روی زمین مسئولیت عوارض آن را بر عهده نمی‌گیرد؟

🔸چرا چیزی به نام واکسن، باید مشتی DNA مهندسی‌شده تراریخته که از ژنوم آدنوویروس‌های بدن شامپانزه و سلول‌های یک جنین مؤنث تشکیل شده را وارد بدن بکند؟

🔹این DNAهای مهندسی‌شده درون واکسن کذایی آکسفورد، پس از ورود به سلول‌ها وارد هسته سلول بدن میزبان می‌شوند و در مجاورت کروموزم قرار می‌گیرند! چه کسی تضمین می‌کند که ورود این ژنوم‌ها باعث سرطان یا اختلالات ژنتیکی محتمل نشوند؟

🔸آیا میدانید واکسن‌های ژنتیکی کووید۱۹ به لحاظ شیوه عملکرد و فناوری، شباهت فوق‌العاده بالایی با داروهای ژن‌تراپی و ژن‌درمانی دارند؟

🔹 محصولات ژن‌تراپی هنوز در بسیاری از موارد آزمایشی هستند و در موارد و پژوهش‌های متعددی خود توانسته‌اند موجب سرطان یا اختلالات ژنتیکی بشوند!

🔸آیا میدانید پیش از همه‌گیری کرونا طیف کثیری از واکسن‌های ژنتیکی تاییدیه استفاده در انسان‌ها را نداشتند و فقط یک نوع واکسن DNA تاییدشده وجود داشت و آن هم برای بیماری نادر ابولا بود و دقیقاً یک ماه پیش از کرونا تاییدیه گرفت؟

🔹آیا این مسئله به مردم گفته شده‌است که واکسن‌های ژنتیکی DNA در بسیاری از کارآزمایی‌های بالینی در بهترین حالت در فاز دوم قرار دارند و نمونه‌های به شدت نادری از آنها به فاز چهارم یا حتی سوم رسیده‌اند؟

🔸آیا مردم این را می‌دانند که واکسن‌های ژنتیکی بر خلاف واکسن‌های رایج، بدن آن‌ها را تبدیل به کارخانه تولید ذرات ویروسی برای ماه‌های طولانی می‌کنند؟ آیا تفاوت این واکسن‌ها برای مردم تبیین شده‌است؟

🔹آیا مردم می‌دانند که اگر این نوع واکسن‌ها بتوانند موجب اختلالات ژنتیکی در افراد شوند، این علائم نه در یک ماه و دو ماه بلکه ممکن است پس از یک سال یا دو سال ظاهر شوند؟

منبع. کانال مصاف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *